12AT10CN15MMN 12AT Series Hydraulic and Lube Oil Low Pressure Filter
- Stock: Ask for Lead Time
- Brand: Parker
- Model: 12AT10CN15MMN 12AT Series Hydraulic and Lube Oil Low Pressure Fi
- SKU: 12AT10CN15MMN
| Product Details | |
| Bypass | 15 PSI (1.0 bar) |
| Element Length | Single |
| Nominal Filter Rating | 10 micron |
| Port | 12 SAE |
| Port type | SAE |
| Nominal Flow Rating | 12 GPM (45 LPM) |
| Operating Temperature | -40F to 225F (-40C to 107C) |
| Gauge Port Location | No Gauge Port |
| Seals | Nitrile |
| Indicator Type | No Indicator |
| Max Pressure - Non-Fatigue MAOP | 150 psi (10.3 bar) |